Чи потрібно дітям, які виховуються в прийомних родинах, спілкуватись з біологічними батьками. Як це спілкування може відбуватись, щоб не травмувати дитину. Про це розповіла Євгенія Ширяєва, психологиня проєкту #підтримка_ДБСТ.
Спілкування дітей, що влаштовані в прийомні родини, з біологічними батьками – дуже делікатна тема. Фахівці кажуть, що зазвичай діти, які були вилучені із родини, все одно прив’язані до батьків і дуже хочуть з ними спілкуватися.
“Я спостерігала багато випадків, коли батьки пиячили, били дітей, не приділяли їм уваги, але діти все одно хотіли до мами. В першу чергу, ми повинні думати про доречність спілкування з біологічними батьками. Якщо воно приносить дитині більше шкоди, аніж користі, це небезпечно для дитини. Наприклад, якщо дитину відвідує мама у стані алкогольного сп’яніння, таке спілкування треба одразу завершувати”, – підкреслює Євгенія.
До дитини не можна допускати дорослу людину у зміненому або психічно нестабільному стані.
Спілкування телефоном може відбуватись під наглядом прийомних батьків. Це можливо, коли батьки біологічні та прийомні співпрацюють, аби не завдати дитині шкоди.
“Буває так, що біологічні батьки налаштовують дітей проти прийомних. Це негативно впливає на дитину”, – розповідає психологиня.
Головний меседж – всі процеси, пов’язані з дитиною, яку беруть під опіку або в дитячий будинок сімейного типу, повинні контролюватися прийомними батьками, бо вони несуть повну відповідальність за психологічний і фізичний стан дитини.
“Якщо прийомні батьки бачать, що спілкування з біологічними батьками не йде на користь дитині – вона замикається, плаче, вони повинні включитися і розв’язувати це питання з біологічними батьками. Треба з’ясувати, чому так відбувається, чому дитина в такому стані, бо відповідальність за дитину лежить на прийомних батьках”, – каже Євгенія.
Думка батька-вихователя
Віктор Цап з дружиною створили ДБСТ, в якому виховують 8 дітей: “Я не бачу сенсу в тому, щоб діти спілкувалися зі своїми біологічними батьками. В ДБСТ багато дітей, вони можуть бути з різних сімей, тому, щоб було однакове мислення, батьки формують єдину модель відносин, створюють правила для родини. Біологічні батьки можуть порушити правила цієї родини.
У нас в ДБСТ вже три роки виховуються 5 дітей з однієї родини. Ми абсолютно не налаштовуємо їх проти рідних батьків, але діти не хочуть ні чути про них, ні бачити їх. Коли діти стануть дорослими, вони вирішать, чи будуть спілкуватися з біологічними батьками.
Також ми виховуємо двох дівчат, які влаштовані до нас тимчасово, суд розглядає справу їхньої мами про позбавлення батьківських прав. Ми даємо цій жінці право спілкуватись з дітьми, але бачимо: коли діти у нас – це одні діти, після спілкування – зовсім інші. Приїжджає мама на один день, потім ми два-три дні шокуємося від поведінки: діти починають нецензурно розмовляти, обманювати. За моїми спостереженнями, зустріч з біологічними батьками часто впливає на дітей негативно, тому що причина, чому забрали в цих людей дітей – вони неправильно живуть”.
Думка батька-вихователя
Олексій Курбатов разом з дружиною виховав 15 прийомних дітей, наразі в ДБСТ Курбатових 9 дітей.
“Діти, що виховуються в прийомних родинах, можуть спілкуватись з біологічними батьками. Правила спілкування прописані службами опіки. Питання в тому, як прийомним та біологічним батькам співпрацювати на користь дитини.
Треба пам’ятати: перше – біологічних батьків просто так не позбавляють батьківських прав; друге – для дитини біологічні батьки завжди залишаються рідними, дитина тягнеться до них.
Усі випадки – індивідуальні та унікальні. Є випадки, коли біологічним батькам не цікава доля їхніх дітей. Є випадки, коли батьки цікавляться долею дітей “для галочки”, вони дають хибні надії дітям, розповідають якісь свої проблеми, змушують дитину переживати, начебто виправдовуються перед дитиною. Такі випадки слід відсікати. Як це зробити професійно? Потрібно дізнатися більше інформації про біологічних батьків, з’ясувати їхні наміри, поговорити з ними телефоном. Треба розповісти рідним батькам про їхні права та обов’язки. Коли вони з ними знайомляться, ентузіазм одразу мінімізується, практично вичерпується”.
Фото: pixabay.com
Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO