За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, майже 422 мільйони людей у світі хворіють на цукровий діабет, півтора мільйона смертей щороку пов’язані з цим захворюванням. Як виявити ознаки діабету у дитини та дорослої людини, розповіла Анастасія Спасібо, лікарка проєкту Підтримка ДБСТ.
“Цукровий діабет зазвичай розвивається у дітей протягом декількох тижнів. Протягом цих тижнів дитина стає млява, починає багато пити рідини, в рази більше, ніж раніше, відповідно збільшується діурез – утворення і виділення сечі. Загальний стан дитини прогресивно погіршується”, – розповідає лікарка.
Діабет зазвичай діагностується, коли дитина стає вкрай млява або батьки помічають незвичний запах від дитини, він схожий на запах рідини для зняття лаку для нігтів або на запах кислих яблук.
“Причини, що запускають цукровий діабет, до кінця не вивчені. Є певні фактори: це можуть бути вірусні інфекції (паротит, коронавірусна інфекція, інфекційний мононуклеоз, грип і інші), які викликають запалення підшлункової залози, після цього вона починає погано виробляти інсулін і це стає причиною виникнення діабету першого типу. Діти, які потрапляють в ендокринологічний стаціонар, отримують замісну терапію, тобто, якщо свій інсулін не виробляється, вони потребують замісної терапії у вигляді ін’єкцій інсуліну”, – пояснює Анастасія.
За її словами, у дорослих цукровий діабет першого типу розвивається рідше, хвороба може з’явитися на фоні стресів, після перенесених вірусних захворювань, після гострого панкреатиту.
“У дорослих найчастіше діагностують діабет другого типу. Цей тип діабету – хвороба цивілізації, вона виникає внаслідок неправильного харчування, переїдання, вживання великої кількості жирної їжі, великої кількості вуглеводів, фастфудів. Діабет другого типу розвивається поступово, може навіть протягом десятків років. Поступово організм перестає нормально сприймати глюкозу, відбувається інсулінорезистентність, тобто клітини підшлункової залози виробляють інсулін, але клітини організму стають до нього не чутливими, поступово підвищується рівень цукру в крові”, – продовжує лікарка.
Перший симптом, на який вона пропонує звернути увагу дорослим – це збільшення ваги.
“Якщо з кожним роком вага збільшується, то це причина звернутись до сімейного лікаря і виміряти рівень глюкози у крові. Це можна зробити безплатно, таке обстеження входить у програму медичних гарантій. Вимірювання займає декілька секунд, ви одразу дізнаєтесь свій рівень глюкози, якщо він буде підвищений. На початкових стадіях підвищення глюкози можна скоригувати дієтою, раціональним харчуванням, фізичною активністю. Чим цей рівень довше тримається, чим вищі ці показники, тим більше факторів, що буде застосована медикаментозна терапія вже для зниження рівня глюкози”, – підкреслює фахівчиня.
Вона радить мамам при виникненні у дитини будь-яких незвичних симптомів звертатися до лікарів.
“На жаль, так буває, що деякі батьки не вірять в діагноз цукрового діабету. Їм важко повірити, що два тижні тому була здорова дитина, а сьогодні вже в неї буде довічне приймання інсуліну. І батьки починають шукати чарівні пігулки, їздити по різних ворожках, намагатися впоратися з цією проблемою без лікарів. Я раджу не шукати цих небезпечних альтернативних шляхів. На жаль, окрім інсуліну, для дітей з діабетом першого типу немає альтернативи. Це єдине лікування, яке сьогодні існує і яке допоможе дитині прожити довге і повноцінне життя”, – звертає увагу Анастасія.
Лікар підкреслює: якщо родину навчити правильно жити з діагнозом, то дитина буде здорова, успішна.
“У мене є друг, він успішний кардіохірург, і він має цукровий діабет і на інсуліні. Тобто діабет – це не перешкода для навчання, для освіти, для отримання класної спеціальності. Якщо батьки допомагають дитині з цим впоратися, жити, то все буде добре. Зараз є прилади, які роблять максимально не болючі ін’єкції інсуліну, багато різних пристроїв, які покращують життя дітей і дорослих, тому не треба боятися цього діагнозу. Якщо він вже встановлений, треба працювати разом з лікарями, щоб покращити життя дитині й продовжити життя без ускладнень”, – впевнена Анастасія.
Вона також додала, що люди з цукровим діабетом мають підвищений ризик виникнення ускладнень захворювань на ковід та грип, тому їм потрібно вакцинуватись від цих хвороб.
🩺ознаки захворювання
- надмірне сечовиділення
- спрага
- втрата ваги (при діабеті першого типу)
- постійне відчуття голоду
- постійне відчуття втоми
- погіршення зору.
Три основні типи цукрового діабету:
💊 Цукровий діабет першого типу, інсулінозалежний – виникає, коли організм не виробляє достатньо інсуліну, щоби поглинати цукор зі спожитої їжі, і не може перетворити його на енергію. Є хронічним станом.
💊 Цукровий діабет другого типу – виникає, коли організм не виробляє або не використовує інсулін повною мірою. Це найпоширеніший тип цукрового діабету.
💊 Гестаційний діабет – діагностують у період вагітності. Хоча він може спостерігатися і протягом певного часу після народження дитини.
___
Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO