Дитячий будинок сімейного типу (ДБСТ) родина Цап із селища Малинівка Чугуївського району створила майже 3 роки тому. Зараз в родині 8 дітей, троє з яких приєдналися цього літа. Найменшій дитині 11 місяців, найстаршій — 12 років.
«Коли люди чекають на власну дитину, у них є час, щоб звикнутись з цією думкою. У нас цього часу не було. До того ж у кожної дитини були проблеми зі здоров’ям. Коли ми їх привезли, їм було 8, 7, 6, 3 та 1 рік. Всі вони погано розмовляли, але ми розуміли, що потрібен час, щоб досягти якихось результатів, працювали з логопедом», — продовжує батько-вихователь.
В родині Цап дітей привчають до порядку, Віктор впевнений, що це дисциплінує. Перше правило — дитина обов’язково застилає своє ліжко. «Це три хвилини справи, але великий плюс на все життя. Я пастор і часто працюю у християнських таборах для дітей у Харківській області. Буває дуже неприємно, коли підлітки, яким вже 16–17 років, лишають на ліжку бардак. Наші діти знають, що в хаті має бути чисто і підтримують порядок. Ще одно правило — ми їмо всі разом, у нас три основні прийоми їжі, є перекуси», — додає Віктор.
Батько-вихователь багато часу приділяє волонтерству, буває у Донецькій області, допомагає жителям Куп’янського району Харківської області.
«Я працював у Малинівській сільській раді. Зараз я звільнився, щоб більше часу присвячувати сім’ї. У нас є господарство: 70 вуликів і свиноматки. І ще ми будуємося, поки молоді, треба побудувати житло», — впевнений він.
На початку повномасштабної агресії рф проти України Малинівка опинилась майже на лінії фронту, тому дружина Віктора з трьома молодшими дітьми евакуювалась до Польщі.
«Діти дуже боялися. Молодший, Ванечка, дивився на маму й плакав, тому що вона плакала. Щоб захистити дітей від стресу, Олена зважилась на евакуацію, але за два місяці повернулась, бо діти дуже сумували. Я працював тоді в селищній раді, розвозив хліб. Старші діти були з дідусем та бабусею. Коли дружина з дітьми повернулися, вже все було інакше», — розповідає Віктор.
Під час повномасштабної війни родина отримала допомогу від благодійників. БО БФ «Глобаль2000 дітям України» передав ліжко, матрац, набори продуктів та побутової хімії.
«Коли у нас зламалась пральна машинка, ми написали благодійному фонду «Волонтери: Дорослі — Дітям», і нам прислали хорошу машинку. Зараз ми будуємо велику кухню та їдальню, і благодійний фонд пообіцяв нам будматеріали. Нам сказали: «Зробіть коробку, кришу поставте, а решту ми привеземо — і утеплення, й радіатори, й все-все». Фонд Олени Зеленської подарував нам велику морозильну камеру і це дуже доречно: зараз у нас бройлери ростуть, ми їх поріжемо, є куди скласти», — розповідає батько-вихователь.
Дві сестри Віктора також виховують прийомних дітей, друзі, знайомі пастора також радяться з ним про створення власних ДБСТ.
«Тим, у кого є свої діти, я не раджу брати прийомних, щоб не було поділення: ці — мої, а ці — чужі. Якщо ми починаємо ставитись до дітей як до роботи, сенс ДБСТ втрачається, я б, наприклад, не зміг бути патронатним вихователем. Ціль ДБСТ така, що це — твоя родина, дітям треба віддавати свою любов. Діти, які приходять з інтернату, дуже добре відчувають, коли їх не люблять, коли їх люблять», — каже Віктор.
За його словами, життя їхньої родини після створення ДБСТ змінилося на 180 градусів, з’явились обмеження, відповідальність, але Віктор і Олена стали щасливішими.
«Якщо буде взаємність з дітьми, гармонія, все буде добре. Я сподіваюсь, коли наші діти стануть дорослими, залишаться в нашій родині. У мого друга прийомні діти виросли та взяли його прізвище, це дуже приємно, ми теж цього прагнемо, бути однією великою родиною», — додає батько-вихователь.
Проєкт системної підтримки дитячих будинків сімейного типу реалізується в Харківській області завдяки гранту від Великої Британії та втілюється благодійними фондами — БО БФ «Глобаль2000 дітям України» та БО «БФ Волонтери: Дорослі — Дітям».
Проєкт системної підтримки ДБСТ в Харківській області реалізується завдяки гранту від Великої Британії та втілюється БО БФ «Глобаль2000 дітям України» та БО «БФ Волонтери: Дорослі — Дітям».
_____
Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст (указати вид публікації) не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO