Хібукі-терапія. Що це, як працює

Терапія за допомогою м’якого іграшкового песика з довгими лапами та сумними очима. Ім’я песика – Хібукі. Це слово в перекладі з івриту означає “обійми”. Хібукі – собака-обіймака, його довгі лапи мають липучки, дитина може бути нерозлучною з іграшкою, одночасно робити свої справи.

Всі деталі терапевтичної іграшки ретельно підібрані – приємні на дотик матеріали, розмір, вираз мордочки, довгі вушка, кишенька на животику. Психологи кажуть: коли йде мова про допомогу травмованій дитині – дрібниць немає.

Хібукі-терапія дає високі показники ефективності в роботі з психологічною травмою у дітей. У 95% дітей після проходження повного курсу – це 8-10 зустрічей – симптоми психологічної травми було нівельовано.

Коли використовують Хібукі-терапію

Цей вид терапії ефективно працює з дітьми, у яких яскраво проявлені симптоми травматизації психіки через війну – порушення сну, страхи, підвищена тривожність, замкненість, агресивність. Хібукі-терапія також добре допомагає в ситуації, коли дитині важко адаптуватись до нових обставин, нового колективу.

Як працює Хібукі-терапія

Психолог поступово налагоджує контакт дитини з Хібукі, розповідає його історію, звідки та чому він приїхав. Коли у  дитини з’являється інтерес та бажання взаємодіяти з песиком, вона впускає іграшку у свій особистий простір. Дитина під час занять має право на будь-яку взаємодію з Хібукі та на будь-який прояв своєї індивідуальності. Відновлення відчуття внутрішньої свободи сприяє усуненню наслідків психологічної травми.

Під час терапії дитина, граючи з Хібукі, може розповідати про себе. Це допомагає їй самій, також дає можливість дорослим зрозуміти дитину та надати відповідну допомогу.

В житті дитини з’являється плюшевий друг, якого можна обіймати, а обійми мають цілющу силу. Коли дитина піклується про Хібукі, вона займає активну позицію і це дає відчуття сили, відчуття контролю. Це, своєю чергою, допомагає впоратись з важкими переживаннями, таким чином відбувається психологічна реабілітація.

Іграшки Хібукі не продаються і не купуються, їх немає у вільному продажу. Це інструмент, який використовує психолог. Сьогодні майже в кожному місті України діти можуть безплатно отримати психологічну допомогу з використанням цієї терапевтичної іграшки.

Як з’явилася Хібукі-терапія

Хібукі вперше з’явився в Ізраїлі. Автор ідеї лікування за допомогою собаки-обіймаки – психолог Шай Хен Галь, він працював з дітьми, що опинились в таборах біженців під час другої Ліванської війни. Тисячам дітей, які рятувались від ракетних обстрілів, була потрібна швидка психологічна допомога. З часом в Ізраїлі була розроблена державна програма, її запровадили в дитячих садках та в початковій школі. В програму входило забезпечення кожної дитини від 4 до 8 років іграшкою Хібукі та одна або дві зустрічі з психологом.

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну ізраїльська психологиня Дафна Шарон-Максімов у співпраці з українськими психологами розробила концепцію методу і назвала його Хібукі-терапія, вона значно відрізняється від ізраїльської моделі. 

Для України була розширена аудиторія: Хібукі можуть отримати діти від 4 до 17 років. В роботі з підлітками терапія за допомогою м’якого іграшкового песика також показала високу ефективність. Була розроблена довготривала модель роботи з дітьми, вона розрахована на 8-10 зустрічей. Є програми на 2-3 тижні для роботи у дитячих таборах, у випадках роботи в школах – це річна програма.

За рік і 8 місяців в межах проєкту навчили близько 2500 фахівців: терапевтів, педагогів, медичних працівників, студентів, поліцейських і соціальних працівників. Проєкт охопив понад 20 тис. дітей України. На підтримку методу Хібукі-терапії написано 8 наукових статей.

Фото: Влада Євсеєва