Прийомна мати: Виховання дітей – шляхетна справа

Інна Цебенко з села Каплунівка Богодухівського району Харківської області стала прийомною мамою у 2013 році, коли оформила опікунство над своїми племінниками – Захаром і Катериною. Інна з чоловіком виховали двох біологічних доньок, а коли діти стали дорослими та поїхали з батьківського дому, пара зрозуміла: чогось не вистачає.

“Ми з чоловіком сіли й кажемо: «Та що ж це пуста хата в нас буде?!» Ми звикли, що в нас повна хата народу, а залишились вчотирьох: я, чоловік, Катя та Захар. Я кажу: «Давай ми ще діток візьмемо». У Службі в справах дітей нам запропонували Тимура, він до 4 років був лежачим, ніхто його не забирав, мама померла. І мені стало шкода хлопчика. Ми взяли Тимура, рівно за 2 тижні – Даню, якому на той момент було півтора роки, і його брата Богдана. Всі діти тоді були в нашій родині під опікою”, – розповідає мати-вихователь.

У 2021 році родина Цебенко створила дитячий будинок сімейного типу, тоді до них приєдналися нові діти: 5 хлопців з однієї родини, найстаршому з яких на той час було 17.

“Перші два місяці було важко, а потім нічого – ми знайшли спільну мову, навчилися йти на компроміс і якось здружилися”, – посміхається Інна.

У родини Цебенко молочне господарство, Інна також займається бізнесом: у неї дві продуктові крамниці та кафе. Тварини, власна справа потребують багато сил та часу, встигати з цим усім батькам допомагають і біологічні, і прийомні діти.

“Діти бачили, що я 3 рази на день дою корів, варю їсти, розриваюся між справами. Було важко навіть тоді, коли ще магазинів не було. Один з хлопців, Михайло, каже: «Давайте я буду допомагати корів доїти». Я йому стала платити за це заробітну плату, а він каже: «Не треба мені ці гроші, я хочу скутер, хочу телефон хороший». Ми йому купили скутер”, – каже жінка.

У 2022 році ДБСТ поповнився ще братиком та сестричкою. Наразі в сім’ї Цебенко виховують 9 хлопців та дівчинку, вік дітей – від 6 до 17 років.

“Хлопці мені дуже допомагають з господарством – і Захар, і Руслан, всі вміють доїти апаратом, ніхто їх не змушує, вони самі. Аня мені теж допомагає з молодшими дітьми, з прибиранням. У нас сім’я дуже гарна, дружня. Так, багато справ – у нас і корови, і свині, і зерно своє сіємо, обробляємо землю. Важкувато, але за моїх дітей ніхто ніде не скаже поганого, що вони десь лазять… Вони в мене не палять, не п’ють, ні, у нас цього немає”, – продовжує мати-вихователь.

Зранку діти вчаться, потім роблять домашні завдання, а коли є вільний час – допомагають батькам-вихователям.

Допомагають прийомній родині й благодійні фонди: “Глобаль2000 дітям України” та БО “БФ Волонтери: Дорослі – Дітям”. Від фонду Олени Зеленської родина отримала велику пральну машину. 

“Дякую засновниці БФ “‎Волонтери: Дорослі-Дітям” Вікторії Тищенко, вона нам дуже допомогла організувати ігрову кімнату. Дякую, що волонтери підтримують нас”, – говорить Інна.

Сьогодні родина Цебенко мріє про закінчення війни, мама-вихователь планує дітей звозити на море.

“Молодші діти називають мене мамою, старші – “тьотя Інна”. Я нікого не змушую, щоб мене так звали. Ось Анєчка через місяць після переїзду до нас сказала: «Мені хочеться називати вас мамою». Вона заплакала, у дитини не було ласки від матері”, – розповідає жінка.

Інна впевнена: виховання дітей – шляхетна справа, вона шкодує, що не створила прийомну родину раніше.

“Коли діти живуть в родині, а не в закритому закладі, вони всьому вчаться мимоволі, знають, як гроші заробляти, як їх витрачати, як відкладати. Наші діти розпоряджаються своїми фінансами самі. Інтернат не дає цих знань та підготовки до життя. Я вдячна дітям за переоцінку цінностей. Коли вони з’явилися, в мене зникли з життя зайві люди. Моя сім’я змінилася через прийомних дітей. Нас доля звела. Якби не вони, я не уявляю, що б зі мною було. Знаєте, коли ввечері всі сплять по своїх кімнатах, я сиджу розбираю випрані речі та думаю: «Боже, яка я щаслива жінка»”, – зізнається мама-вихователь.

фото: родина Цебенко.

#підтримка_ДБСТ

Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах  фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO