Перший песик Хібукі прибув у Харків у середині липня 2022 року. Терапевтична іграшка приїхала, щоб допомагати пацієнтам відділення онкогематології КНП Міська клінічна дитяча лікарня №16. З того часу терапію за допомогою песика з довгими лапами та сумними очима отримали 300 дітей.
“То був мій Тоша. Через день ще дванадцять його братів-близнюків прибули до лікарні, щоб знайти своїх нових друзів серед маленьких пацієнтів”, – розповідає Влада Євсеєва, керівниця психологічної служби КНП Міська клінічна дитяча лікарня №16.
🐕 Терапевтична іграшка Хібукі розроблена ізраїльськими психологами у 2006 році. Автором ідеї лікування за допомогою собаки-обіймаки є психолог Шай Хен Галь. Міжнародний експерт із роботи з травмою і посттравмою у дітей і підлітків Дафна Шарон-Максімов розробила концепцію методу лікування для України. За словами Влади, саме Дафна навесні 2022 року зробила все можливе й неможливе, щоб ця методика допомагала українським дітям.
“Вперше Дафну та песика Хібукі я побачила в березні 2022 у фейсбуці. Я, як український фахівець з ментального здоров‘я, шукала нові потужні засоби подолання гострих стресових реакцій у дітей та дорослих, способи відновлення та допомоги в адаптації у нових умовах нашої реальності. Побачивши Дафну з іграшкою в руках, я вмить зрозуміла, що це саме те, що нам зараз потрібно”, – згадує психологиня.
У Харкові зібрали групу психологів, координатором якої стала Тетяна Грида, психологиня з багаторічним досвідом роботи з родинами та дітьми у кризових ситуаціях. Навчання методу роботи тривало шість тижнів.
“Наша робота мала формат, схожий на групу підтримки. Дафна зізнавалась, що це був її свідомий вибір, бо важливо було спочатку надати ресурс фахівцям. Ми усі були збентежені подіями та виснажені щоденною, важкою працею з травмованими людьми”, – каже Влада.
🩺 Медики 16-ї дитячої лікарні вперше в Україні почали працювати з Хібукі.
“Спочатку це був експеримент. Згодом лікарі відзначили, що за допомогою Хібукі їм вдається швидше налагодити контакт з маленькими пацієнтами та уникнути стресових ситуацій під час огляду. Тож іграшки Хібукі оселилися в ординаторських лікарні. За нашим прикладом і інші лікарні в Україні стали працювати за цим унікальним методом”, – підкреслює Влада.
Психологиня розповіла декілька історій про зустрічі дітей зі своїм Хібукі.
🐶 Дівчинка, яка вже декілька місяців знаходилася на лікуванні у відділенні онкогематології 16-ї лікарні, отримала свого нового друга Хібукі та почала грати у родину. На своєму ліжку вона облаштувала місце, яке нагадувало пташине гніздечко, в ньому дівчинка оселила іграшки. Вона взяла Хібукі та його лапками обійняла всю родину, потім ще і сама обійняла їх усіх та прикрила собою. Декілька хвилин вона лежала тихо, не рухаючись. Що відбувалося всередині дитини у цю мить? Можна припустити, що вона задовольняла потребу у спокої, захищеності, єдності.
🐶 Хлопчик-підліток на першому знайомстві з Хібукі вирішив приготувати м’якому другові дивовижний обід. Беремо іграшкову кухонну плиту, пластилін та занурюємося у кулінарний всесвіт. “А ти вмієш готувати по-справжньому?” – питаю хлопця.
Відповідає: “Я дуже люблю готувати!”
Пів року підліток знаходиться в лікарні, через хворобу не може самостійно пересуватися та займатися улюбленим хобі. Завдяки Хібукі він зміг розповісти про те, що його надихає, які смачні страви він приготує родині, коли повернеться додому. Обговорили й те, які смаколики він разом з татом може приготувати в лікарні. Через знайомство з Хібукі хлопчик доторкнувся до свого ресурсного стану та зміг його посилити.
🐶 Зустріч зі своїм Хібукі давно чекала дівчинка-підліток. Вона не може ходити, але її життєрадісність, цілеспрямованість вражають оточення. Дитина намалювала вітальну листівку для Хібукі, сюжет дуже зворушливий: вона разом із песиком радісно стрибають високо вгору. За допомогою уяви дівчинка змогла задовольнити потребу у вільному русі, активних іграх, яких їй не вистачає зараз.
🩺 Найпопулярніша гра у лікарні – гра “в лікаря”. Влада каже: діти мають величезний ресурс для самодопомоги та відновлення.
“Саме через гру вони можуть досягти необхідного психологічного балансу. Маленька дівчинка вигадала, що її Хібукі буде лікувати обіймами інші іграшки. Вона, як головний лікар, розпорядилася зробити в уявній лікарні кабінет Хібукі-терапії. До цього “приміщення” приходять іграшкові пацієнти після процедур для заспокоєння”, – розповідає керівниця психологічної служби лікарні.