За останні десятиліття суттєво змінився склад побутового сміття (раніше це були, в основному, органічні рештки, а сьогодні – пластик та інші синтетичні вироби, скло, метал, дерево і папір, елементи живлення) та зросла його кількість – одна людина за рік викидає до 400 кілограмів сміття Щорічно в державі накопичується сміття до 50 мільярдів кубометрів.
Роздільний збір сміття важливий, завдяки цьому зменшується кількість відходів, як наслідок зменшується негативний вплив відходів на довкілля і здоров’я населення. Також роздільний збір сміття дозволяє збільшити використання вторинної сировини, яка є в складі твердих побутових відходів.
Слід пам’ятати, що пакет з поліетилену розкладається від 10 до 20 років, вироби з синтетичних матеріалів – через 30–40 років, консервна бляшанка – через 500, а стандартна скляна пляшка лише через 1000 років.
Усе це загрожує екологічними та епідеміологічними небезпеками – забруднення довкілля шкідливими відходами; при горінні сміття у повітря потрапляють небезпечні для здоров’я хімічні речовини – окиси азоту, сірчисті та токсичні органічні сполуки, важкі метали. Органічні відходи сприяють розмноженню хвороботворних мікроорганізмів та паразитів, різноманітних гризунів, мух та інших комах, є кормом для диких та безпритульних тварин, кліщів. Усі вони є переносниками багатьох небезпечних інфекційних хвороб.
Ми запитали колег з австрійської екологічної організації GLOBAL 2000 про те, чому важливо сортувати сміття та як залучити до важливої справи дітей.
Чому потрібно сортування сміття?
Сортування сміття важливе для відновлення цінних ресурсів та захисту навколишнього середовища. Якщо сортувати сміття за різними категоріями, то матеріали можна використовувати повторно, що або зведе на 0 або зменшить кількість сміття. Це сприяє захисту природних ресурсів та мінімізує шкідливий вплив на довкілля.
Як пояснити дітям важливість сортування?
Важливість сортування сміття можна пояснити дітям простим чином, наголошуючи, що природні ресурси обмежені, і матеріали можна використовувати повторно, а не просто викидати їх. Показуйте приклади вторинно-використовуваних матеріалів, таких як папір, пластик та скло, і пояснюйте, що їх потрібно сортувати в різні контейнери для подальшого перероблення. Також можна зазначити, що це сприяє утриманню Землі в чистоті та захисту тварин.
Як навчити дитину сортувати сміття?
Бути прикладом: Діти вчаться через наслідування. Якщо батьки чи опікуни правильно сортують сміття, дитина ймовірніше прийме такий підхід. Гра та розвага:
– Робіть сортування сміття цікавою грою.
– Дозвольте дитині досліджувати різні матеріали та сортувати їх у відповідні контейнери.
Це може бути реалізовано, наприклад, під час спільних акцій з прибирання або за допомогою додатка Dreckspotz від GLOBAL 2000 – https://www.global2000.at/dreckspotz. Просто завантажте додаток, створіть обліковий запис і розпочинайте!
– Прості інструкції: поясніть дитині зрозумілою мовою, яке сміття куди потрібно класти. – Використовуйте чіткі символи чи малюнки на сміттєвих контейнерах, щоб це було зрозуміліше для дитини.
З чого почати?
Розпочніть з основ, представивши дитині різні види сміття, які слід сортувати (наприклад, папір, пластик, скло, органічні відходи).
Забезпечте можливості сортування сміття: розмістіть чітко позначені сміттєві контейнери поруч, щоб дитина легко розпізнавала, куди потрібно викидати той чи інший вид сміття.
Поступово введіть дитину в процес та похваліть за успішне сортування сміття.
Ці підходи мають допомогти дітям зрозуміти важливість сортування сміття та сприяти формуванню звичок екологічно відповідальної поведінки.