Мати-вихователь: Діти у прийомних родинах отримують любов, турботу та впевненість у завтрашньому дні

Оксана Єкімова створила прийомну родину 10 років тому. Троє біологічних дітей жінки вже були дорослими, коли вона взяла на виховання двох дівчинок.

“Минуло пів року і Служба у справах дітей запропонувала ще одну дівчинку, тому що у мене з вихованням все добре виходило. Я погодилась, так ми прожили кілька років. Згодом до нас приєдналися два хлопчики – 3 та 4 років”, – згадує мати-вихователь. 

На це поповнення Оксані важко було наважитися, бо матеріальне становище родини тоді не дозволяло придбати все необхідне.

“Треба було купити ліжка, матраци, столи, стільці – організувати дітям простір для життя та навчання, на той час усе це було дуже складно. На допомогу прийшли волонтери. І ліжка нам привезли, і матраци, іграшки якісь. Ну, загалом, надзвичайно  допомогли”, – каже мати-вихователь.

У 2020 родина отримала від селищної ради новий будинок у Пісочинській ОТГ, тоді Оксана створила дитячий будинок сімейного типу: доєдналися ще діти. Сьогодні в ДБСТ Єкімової виховуються 10 дітей віком від 10 до 18 років.

“Десятеро дітей замість п’ятьох  – це було дуже тяжко, виникали складнощі, але ми все подолали й зараз усе добре. Я одразу розповідаю дітям, які планують приєднатися, правила сім’ї. Якщо дитина погоджується, стає частинкою родини. По-перше, обов’язково – дружба, ніякої дідівщини, ніхто нікого не ображає, це найголовніше. По-друге, допомога: старші опікуються меншими, дорослі допомагають на кухні.  Всі діти мають свою територію для прибирання, кожен доглядає своє взуття самостійно”, – розповідає Оксана.

Всі її діти відвідують гуртки – шахи, малювання, вокал. Мати-вихователь намагається різнобічно розвивати їх. Оксана зазначає, що майже усі діти, що потрапляють в прийомні родини, мають проблеми зі здоров’ям, навіть зустрічаються такі, які взагалі не мають досвіду навчання.

“Дуже часто діти педагогічно занедбані. Коли до пандемії та повномасштабної війни вони могли ходити до школи, то нам допомагали вчителі. А зараз онлайн-навчання і це стає великою проблемою для дітей”, – продовжує вона.

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну, Оксана з дітьми виїхала за кордон, але знаходитись з 10 дітьми у чужій країни довго не змогла.

“У лютому та на початку березня 2022 у нас було дуже небезпечно. Діти боялися, плакали, кричали від страху. Один хлопчик досі не отямився від цього шоку. Я була змушена виїхати, ми пів року жили в Португалії. Але виникали проблеми з навчанням – діти не змогли вчитися у португальській школі”, – зазначає жінка.

Торік у вересні родина повернулася до дому, бо краще нього немає місця в цілому світі.

Мати-вихователь каже, що родину підтримують  волонтери, благодійні фонди.

“Наразі дуже багато волонтерів, які нам допомагають. Велика подяка їм! Тільки на цій благодійній допомозі й тримаємося: це і продукти, і одяг, і техніка. А ще із навчанням допомагають: знаходять онлайн-репетиторів дітям. Це дуже важливо, бо дітям важко вчитися сьогодні”, – каже вона.

З досвіду Оксани, діти під час виховання у ДБСТ дуже змінюються.

“Ми забираємо їх з оточення, де не знають, що таке сім’я, відповідальність, турбота про близьку людину, взаємодопомога, дружба. Діти там налякані й не знають, що на них чекає завтра. У прийомній родині вони бачать інше середовище. І, відповідно, вони змінюються, стають добрішими, дбайливішими, у них виникають навички, необхідні для нормального життя в соціумі, з’являються мрії. Вони отримують в родині впевненість у завтрашньому дні, любов та турботу. Як каже моя старша донька: “Мама все «порішає»”, – посміхається жінка.

фото: Оксана Єкімова

Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах  фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO