Діти – це живі послання, що ми відправляємо в той час, якого не побачимо

Вчора відбулась звітна конференція за проєктом #Підтримка_ДБСТ, який ми втілюємо 10 місяців поспіль. Команда презентувала результати допомоги дитячим будинкам сімейного типу в Харківській області, а запрошені гості розповіли про плідну співпрацю.

Юля Конотопцева, директорка БФ «‎Глобаль2000 дітям України» та менеджерка проєкту: «‎Ми хотіли налагодити процес соціального супроводу родин, які мають позитивний виховний потенціал і можливість взяти дитину на виховання. Наразі маємо під опікою 879 дітей та 151 родину в Харківській області. Усі сім’ї отримали комплексну системну підтримку від наших фахівців. Безмежна вдячність батькам-вихователям за довіру, партнерам – за швидкість у вирішенні термінових запитів, команді – за плідну роботу в надважких умовах війни, а також нашим донорам – за фінансування важливого проєкту, який дає дітям майбутнє».

Ольга Заярна, Civil Society Organisations (CSO’s) Partnership Coordinator, International Alert Ukraine: «‎Одною з причин, чому нами був обраний цей проєкт – наявність компонента взаємодії з місцевою владою для подальших змін, та сприянню реформи деінституалізації в Україні. Вітаю усю команду з успішним, як ми вважаємо, проєктом “Родина для дітей війни”. Ми в програмі дуже пишаємось, що підтримали саме цей проєкт, а також усвідомлюємо величезну цінність та важливий результат, який є у Харківському регіоні. Висловлюю своє захоплення тим, в яких важких умовах ви працюєте, та дякую усім родинам, хто повірив нашим партнерам. Особисто я вражена після інтерв’ю, які проводила з бенефіціарами, на скільки допомога в рамках проєкту впливає на життя дітей».

Ольга Вікторівна Шевченко, керівниця обласної ССД: «Усі ви робите важливу справу для нашої держави, тому що захист прав дітей і реалізація їхнього права на сімейне виховання – пріоритет державної політики. В умовах війни ми мали великі ризики втратити потенціал влаштування дітей в родини. Наразі за результатами спільної роботи з громадськими організаціями, завдяки проєкту “Родина для дітей війни”, ми маємо високі показники влаштування дітей до сімейних форм виховання. Ми зберегли мережу дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, попри те, що наша область мала окуповані території та території активних бойових дій. Дякуємо громадськості за допомогу тим родинам, які цього потребують‎».

Лариса Веселянська, соціальна консультантка проєкту: «Робота соціального консультанта у цьому проєкті дещо відрізнялась від наявного досвіду, тому було не тільки цікаво вирішувати складні кейси, але й отримати результати для допомоги родинам. Наші досягнення: скасоване рішення про закриття ліцею у селі, де мешкають родини ДБСТ; скасований припис від податкової служби на виплату податку на зверх прибуток; допомога в оформлення закордонних паспортів для вихованців і опікунів‎».

Євгенія Ширяєва, психологиня проєкту: «Моя задача, як психолога проєкту, полягає в тому, щоб допомагати дітям адаптуватися в родинах, відчувати себе почутими та потрібними, а батькам – краще розуміти потреби своїх дітей. З дітьми дошкільного віку я працюю за допомогою арттерапії та у форматі гри. Діти шкільного віку здебільшого потребують від дорослих співучасті в їх важливих справах, уваги до того, що вони знають та вміють, прийняття та підтримки. Задача психолога слухати та чути, дивитися та бачити, ставитися до дитини з цікавістю та повагою». 

Оксана Дуюн, психологиня проєкту: «У своїй роботі я використовувала різні форми та методи роботи, але всі вони підпорядковувались ізраїльському протоколу швидкої допомоги дітям і дорослим, що пережили сильну стресову подію. Діти живуть одночасно на таких рівнях: тіло, емоції, розум, дії. Ми можемо працювати з рівнем розуміння та емоцій тільки тоді, коли тіло стабілізоване. Тому в той момент, коли дитині страшно, слова не працюють – треба одразу вплинути на тіло. А тіло впливатиме на психічні процеси. Усі діти, з якими я працювала, знають різні вправи для стабілізації свого стану. Також ми разом практикували арттерапевтичні методи: Хібукі-терапію та музичну терапію».

Анастасія Спасібо, сімейна лікарка проєкту: «В Україні діє медична реформа і для отримання консультації лікаря потрібна декларація. Батьки до отримання документів не мають права укласти декларацію та обслуговуватись безоплатно. Лікарі проєкту допомагали в цій ситуації. Також ми оглядали дітей на виїздах до родин, відповідали на питання батьків-вихователей, консультували в складних випадках очно та онлайн, проводили освітні заходи для родин‎. Окрім цього підтримували здоров’я команди проєкту: чекапи, щеплення тощо».

Вікторія Сінчук, юристка проєкту: «За час проєкту ми отримали багато звернень з юридичних питань від родин. Здебільшого вони стосувались оформлення необхідних документів для врегулювання законних прав. Проблемним моментом залишаються аліменти. Це ті гроші, які батьки повинні сплачувати на користь дитини до її повноліття. Якщо дитина знаходиться в новій родині, потрібно звернутися до суду з заявою про заміну виконавчого провадження. Також ми зробили багато офіційних запитів до різних державних установ – як звернення від родин, так і пропозиції від наших організацій для покращення законодавства».

Віктор Цап, батько-вихователь ДБСТ: «Спочатку була велика недовіра. До нас раніше звертались різні організації, які прагнули піару. Але ми дійсно отримали пі‎дтримку за проєктом “Родина для дітей війни”. Команда розв’язувати усі питання, з якими ми приходили. Це люди, які мало говорять і багато роблять. Дякуємо!»

Ольга Карпань, мати-вихователька ДБСТ: «Дійсно, нас підтримують так, які ніколи раніше. Усі 10 місяців ми знали, що маємо “страховку” на випадок складних ситуацій. З нашими родинами працювали психологи, медики, юристи, соціальні консультанти. Важливо відчувати підтримку, коли у тебе діти, ще й під час війни‎».

Юлія Дягтяр, мати-вихователька ДБСТ: «‎Завдяки спеціалістам цього проєкту ми усвідомили та побачили, як важливо мати контакт. Не просто приносити волонтерські цукерки під свята, а спілкуватись з кожною дитиною, дізнаватись про її проблеми чи мрії, разом проводити час. Цьому теж треба вчитись, тому що ці діти – наше майбутнє».

Вікторія Тищенко, засновниця БФ «‎Волонтери: Дорослі – дітям» та програмна менеджерка проєкту: «Цей проєкт унікальний. У жодній області України немає такої комплексної групової підтримки для сімейних форм виховання. Наразі, ми охопили всі 7 районів Харківської області. ‎Планували влаштувати до родин 20 дітей, наразі 136 щасливих дітей мають свій дім. Вагомий результат став можливим завдяки співпраці зі Службою у справах дітей, яка завжди на зв’язку для допомоги дітям». 

Юлія Галустян, GESI Advisor, CSSF Ukraine: Support to Civil Society Organisations: «Хочу низько вклонитись тій роботі, яку ви зробили протягом 10 місяців. Для мене ключові слова – родина, ДБСТ. Майже 30 років тому ми з командою перші привезли з Канади до України методику створення ДБСТ. Згадую ті часи, коли показники по країні були 5-10 прийомних сімей. Ми навчали батьків-вихователів, було дуже складно просувати цю тему. Тому радію, що ваш проєкт відбувся. Наразі можна засвідчити, що у нас створилась нова сім’я – це усі учасники чудового проєкту. Вірю, що попри завершення активностей, ця дружня родина й надалі буде працювати задля щастя дітей‎».

_____

Цей проєкт створено завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах  фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine. Зміст не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine. Всю інформацію про критерії, допустимі витрати та вимоги до заявників можна знайти на https://www.facebook.com/UASupportCSO