22 лютого 2024 року в приміщенні австрійської природнозахисної організації Global 2000 у Відні відбулася пресконференція в рамках програми «Діти Чорнобиля». Головна мета події – привернути увагу громадян Австрії до війни в Україні, яка триває вже 10 років, та залучити підтримку для українських дітей.
Окрім журналістів національних та місцевих видань, на заході були присутні політичні та громадські діячі з Австрії та України, а також родина біженців. Пресконференція розпочалась під звуки сирени, щоб усі присутні відчули тривожний стан небезпеки, з яким щодня живуть українці.
«Хоча ми змогли адаптуватися до жахливих обставин повномасштабної війни, і намагаємося допомогти якомога більшій кількості дітей, небезпека для нас і наших підопічних залишається. Українські міста щодня бомблять та обстрілюють, є багато загиблих та поранених серед цивільного населення. Особливо сильно страждають діти – у них відібрали дитинство, щасливі родини та здоров’я», – розповідає Юлія Конотопцева, директорка БФ «Глобаль2000 дітям України».
Постійні бойові дії мають прямий вплив на рівень дитячої онкології. Марина Кучеренко, керівниця дитячої міської лікарні Nº 16 в Харкові, доєдналась до заходу в онлайн режимі з Харкова та розповіла про наслідки війни для здоровʼя дітей у регіоні.
«На сьогодні стан здоров’я дітей в Україні вкрай важкий. Приблизний прогноз спеціалістів на зростання онкопатології в Україні на 10%-15%. Такі фактори, як наявність в повітрі токсичних продуктів горіння після обстрілів, важкі метали в воді й ґрунті, які зʼявились в результаті розпилювання ракетного палива, горіння і розпаду матеріалів, із яких виготовлені боєприпаси, які летять до нашої багатостраждальної країни, хронічний стрес від війни – все це впливає на стан здоров’я дорослих і дітей», – ділиться Марина Кучеренко.
Організація з охорони довкілля GLOBAL 2000 підтримує дітей та молодь в Україні протягом майже трьох десятиліть.
«З моменту початку повномасштабної війни два роки тому ми стали свідками катастрофічного погіршення гуманітарної ситуації в Україні. Тому для нас є надзвичайно важливим те, щоб співпраця міста Відня і GLOBAL 2000 щодо конкретних проєктів на місцях продовжувалася і була посилена. Ми зосереджуємо зусилля на закладах, які приймають та підтримують переселенців. Очевидно, що після, сподіваємося, скорого завершення воєнних дій, питання очищення води матиме великий пріоритет», – каже Юрген Черногорський, радник із питань екології та клімату від міста Відень.
Для того, щоб надати можливість відпочити від війни якнайбільшій кількості дітей та молоді в ремісії, GLOBAL 2000 щорічно організовує тритижневі оздоровчі відпустки для дітей в Австрії. Місто Іббс на Дунаї виступає надійним партнером з 1996 року.
«Після того, як спочатку через пандемію COVID-19, а потім через повномасштабну війну, ми не могли проводити відпочинки, ми дуже раді були відновити їх минулого року! Природа і сердечність мешканців – гарантія гарно проведеного часу і пригод, відпочинку та дружби. Тому тепер особливо важливо, щоб діти хоча б на три тижні змогли трохи відкинути свої турботи, страхи та почували себе в Австрії безпечно», – підкреслив віцемер Іббс на Дунаї Домінік Шлатер.
Також в рамках події було презентовано фотовиставку «Дух війни» українського фотографа Володимира Оксамитного, яка показує актуальні воєнні фото з України та дозволяє заглянути й «доторкнутися» мешканцям Відня до реальності українців.
«Я дуже вдячна усій команді Global за високоякісну організацію заходу, а також усім присутнім людям на цій пресконференції за увагу до важливої теми – життя дітей під час війни. Наших підопічних дітей постійно підтримують звичайні жителі Австрії, низько вклоняємось кожному!», – підсумовує Юлія Конотопцева.
Фото: Ilya Mitin та Valeriia Chernyuk