Чорним – по білому

Керівниця психологічної служби КНП Міська клінічна дитяча лікарня 16 Харківської міської ради Влада Євсеєва поділилась з нами важливими порадами, які, ми впевнені, дуже потрібні батькам дітлахів.

– Настю, навіщо ти береш чорний олівець? Візьми цей.

Мама бере чорний олівець з рук доньки і дає дівчинці  жовтий.

Подібні цій ситуації – не рідкість на творчих заняттях із дітьми у лікарняному відділенні. Якщо Настя – дівчинка темпераментна, вона на своєму настоїть. Частіше діти роблять так, як скаже мама. Потреба отримати схвалення мами візьме гору над потребою проявити свої почуття та емоції на папері.

Чорні олівці, фломастери, фарби стривожать маму. А намальовані монстри, зубасті чудовиська позбавлять спокою.

Без паніки! З дитиною все гаразд. Та й із вами теж.

У малюків потреба малювати чорним пов’язана з високою контрастністю поєднання білого паперу та чорної фарби. Дитина познайомилася з базовим поняттям образотворчого мистецтва за допомогою власного експерименту. Ура! Малюйте разом частіше. Художні досліди припиняться, як тільки дитина насититься своєю знахідкою.

Дитина понад місяць віддає перевагу чорному іншим кольорам? Можна припустити, що її щось турбує. Хороша новина у тому, що вона змогла висловити на папері те, що не виходило словами. Так робили художники-експресіоністи.

Не варто гадати, що турбує малюка – пограйте з ним! Візьміть фарби, фломастери чи олівці – і почніть малювати. Залишіть осторонь всі наміри навчити дитину малюнку, просто пориньте з нею в процес. Важливо створити атмосферу прийняття, довіри, казки та ігри. Задавайте дитині питання, кого він зображує. Запитайте, що відчуває його герой та чому. Це важливий момент. Виявіть у цю хвилину всю свою чуйність. Не критикуйте, не давайте оцінок тому, що відбувається з його героями. Нехай вони живуть своїм життям. Ви ж допомагайте їм виявлятись: або за допомогою питань, або уважною присутністю.

Внутрішній світ дитини втрачає фарби не через хворобу, а через стосунки зі значними дорослими. Для дітей важливо залишатися разом з батьками та відчувати їхню турботу. Швидше за все, з розповіді дитини ви дізнаєтеся про те, де їй потрібна ваша підтримка.

А ваша дитина малює чорним?