Мамина злість

Керівниця психологічної служби 16-ї лікарні Влада Євсєєва розповідає про нормальність відчувати гнів та про те, як вберегти себе і дитину від агресивних наслідків емоційних станів.

«Я закипаю!‎» Знайоме відчуття? Поговоримо про мамину агресію.

Ромочка знову вередує, не хоче одягати лівий капець, їсти свіжоприготовлене пюре з моркви, пити ліки та взагалі вимагає цукерок і відправити його до бабусі. Ви, можливо, ще вранці планували бути мамою-янголом, але за сорок хвилин відчуваєте, що уривається терпець.

Примхи дитини – це завжди поклик про допомогу. З цим ще розберемося. Зараз розв’яжемо питання про першу швидку самодопомогу в момент емоційного спалаху.

Не втомлюся повторювати, що відчувати будь-які емоції – нормально. Емоції – наші навігатори на шляху до щастя та гармонії з оточуючими та із самим собою.

Закипати й усвідомлювати це – вже відмінний спосіб регулювати свій стан. Якщо ми розпізнаємо свої емоції, знаємо назву почуттів, можемо не піддатися імпульсу, який руйнує відносини.

Перший пункт в інструкції з самодопомоги закипаючому – відчувайте! Гнів, агресія, лють – назвіть свою емоцію, відчуйте її. Якщо ви її розпізнали, то й упоратися з нею тепер зможете.

Дихайте! Насичуйте організм киснем. Таким чином, на фізіологічному рівні ви допомагаєте собі спустити пару.

Від закипання до крику та атакуючої поведінки – один крок. Як його не зробити?

Вимовте вголос «Я серджуся», «Я гніваюсь», «Я злюся», «Я поза себе», «Я лютую». Це дасть змогу трохи знизити температуру.

Якщо атакуючий імпульс занадто великий, візьміть паузу. Пам’ятайте, що пауза вам потрібна. А примхливій дитині потрібні ви. Пауза – НЕ покарання. Дитина не повинна відчувати, що ваша любов і турбота припинилися. Скажіть їй: «Зараз мені треба випити чаю та заспокоїтися. Коли я доп’ю свій чай, ми з тобою разом пограємо в примхливий лівий капець».

Відпочиньте за дверима. Залишіть дитину з іншим дорослим, якого він знає і з яким почувається безпечно. Щоб дитина не турбувалася, поставте таймер на своєму телефоні, наприклад, на 10 хвилин. Скажіть, що повернетесь, коли пролунає дзвінок.

А які у вас є способи швидкої самодопомоги у ситуації «закипання»?