Особлива піжама та смартфон для дитини

Під час повномасштабної агресії рф проти України потреби дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) нікуди не зникли. БФ “Глобаль2000 дітям України” разом з Благодійним фондом “Волонтери: Дорослі-Дітям” допомагають родинам, де виховують дітей із інтернатів.

“Ми розуміємо важливість підтримки під час війни дитячих будинків сімейного типу. Дітей, які залишаються без батьків, потрібно комусь виховувати. Кожній дитині потрібна родина. ДБСТ – саме той виховний ресурс, батьківський потенціал, який має можливість надати дитині родину. Це набагато краще, ніж інтернатні заклади, в яких по 100 дітей зростають, в ДБСТ – максимум 10, а буває 5–6”, – розповіла президентка БО “БФ Волонтери: Дорослі-Дітям” Вікторія Тищенко.

За її словами, сьогодні у ДБСТ багато матеріальних потреб: від меблів та побутової техніки до одягу і гаджетів, але ними не обмежується.

“Є родина, сім дітей, беруть ще трьох. З чим стикаємось у першу чергу? Потрібна психологічна підтримка, соціальна адаптація важлива. Поміж купи інших проблем, з якими стикається ДБСТ, виникає, наприклад, і така: у сімох дітей вже є планшети, ноутбуки, телефони, а де взяти ще для трьох? Це дуже велика сума. Одразу забезпечити планшетами важливо, тому що у нас онлайн-навчання. Багато хто не розуміє, навіщо дитині телефон, обійдеться. Це легко сказати, якщо дитині 7–8 років, але якщо 13-14, вона прийшла з інтернатного закладу в ДБСТ, де у дітей є телефони, як вона буде себе почувати на фоні інших дітей? Тому потрібен телефон”, – впевнена Вікторія.

Дитину також треба забезпечити ліжком, шафою або комодом, постільною білизною, рушниками, одягом.

“Це важливо, тому що в інтернаті нічого власного у дитини немає. Діти до 9 років нормально сприймають навіть речі з секонд-хенду, але старші діти вже не хочуть їх одягати. Краще, якщо поїхали і купили з дитиною, щоб вона обрала колір, гамму, фасон, бо кожна дитина – особистість”, – підкреслює президентка БФ.

Вікторія каже: “на тобі носи, у інших і такого немає” – це неправильний підхід. Діти, які в інтернаті не мали права голосу, потрапляють в ДБСТ в інші умови. Важливо, щоб дитина мала те, що саме їй потрібно, важливо дати те, про що вона мріє.

“Привезли спонсори 75 фіолетових кофтин, діти їх і носять, бо спонсори не подумали, що це не зона, 75  речей одного фасону і кольору. Зазвичай так і буває, особливо швейні майстерні віддають щось серійне. А дитина хоче піжаму, що відрізняється від інших, можливо, в неї була мрія про кігурумі”, – розповіла Вікторія.

Вона також звернула увагу на те, що ДБСТ не одразу отримують виплати на дітей, є інтервал між влаштуванням дитини у родину і допомогою від держави.

“Я не згодна з тим, що наші ДБСТ з боку держави забезпечені всім. Багато фондів про це каже. В середньому ДБСТ, де 10 дітей, отримує 100 тис. грн, начебто велика сума, а давайте 100 поділимо на 10, а ще є мама і тато, мама не може працювати з такою кількістю дітей, зазвичай працює батько і те не завжди. Насправді, суми, які ДБСТ отримують, не захмарні. Їх вистачає на їжу, речі, комунальні послуги. Ми проїхали багато ДБСТ, не всі родини можуть впоратися з навантаженням, не всі встигли поміняти меблі, яким 10-20 років, на сучасні”, – каже вона.

БФ “Глобаль2000 дітям України” з початку 2023 року допоміг ДБСТ продуктами харчування, передав дітям 15 планшетів, генератор, пральну машину, холодильник, морозилку, пліту, а також прінтер, ксерокс і сканер.

БФ “Волонтери: Дорослі-Дітям” працює 12 років, допомагає родинам з дітьми у Харківській області, в тому числі ДБСТ. За даними Вікторії Тищенко, у Харківській области 70 таких дитячих будинків.