Подорож дітей з ДБСТ до австрійського міста Грац. “Відчули безпечний простір для себе в усіх сенсах”

Два дитячі будинки сімейного типу із Харківської області повернулися із  реабілітаційного відпочинку в Австрії, який тривав три тижні. Про мандри 14 дітей розповіла Влада Євсеєва, керівниця психологічної служби лікарні №16, яка супроводжувала родини ДБСТ у подорожі.

“У подорожі брали участь два ДБСТ. У нас була дуже насичена програма, кожного дня були якісь пригоди, поїздки, було дуже багато вражень для дітей. Ми стільки всього чудового побачили в Граці, стільки неймовірного. Наприкінці кожного дня проводили асамблеї – такі зустрічі, коли діти та психологи спілкуються, обмінюються враженнями від минулого дня”, – каже психологиня.

Діти в Австрії

Діти відвідали багато цікавих закладів, наприклад, інтерактивний музей архітектури Frida&Fred, відому шоколадну фабрику Zotter, на території якого був і контактний зоопарк, і мотузковий парк, побачили шоу хижих птахів у замку Рігерсбург, відвідали мотиваційний маєток-музей Арнольда Шварценеггера та багато іншого, також до українців приїжджав з концертом місцевий гурт Karma club.

“Ми подивилися на фабриці шоколаду Zotter фільм про те, як її власник мандрував світом, шукав постачальників какао-бобів в Африці, Південній Америці, які в нього були пригоди в цей час. У виробництва є свого роду родзинка – вони додають у шоколад різні дивні смаки, наприклад, ми куштували шоколад зі смаком лайма. Для нас провели екскурсію трьома поверхами фабрики – все можна було куштувати, починаючи з тростинного цукру та какао-бобів, з яких виготовляють шоколад, закінчуючи цукерками”, – розповідає Влада.

Під час подорожі психологи Ольга та Влада весь час працювали з дітьми, спостерігали їхню поведінку. 

“Ми бачили дітей у реальному житті, спостерігали, як вони реагують на той чи інший простір, як себе проявляють, як поводяться батьки. Під час подорожі ми відвідали дуже багато різних просторів – і замкнених, і відкритих, бачили дітей у нестандартних ситуаціях. Дуже важливо, що психологи супроводжували дітей у різноманітних локаціях та могли опрацювати одразу випадки, які сталися”, – додає вона.

У Граці діти мали можливість поспілкуватись із лікарняними колунами Францем і Матильдою.

“Спочатку вони показали дуже веселу, інтерактивну програму. Діти сміялися, раділи, долучалися. Друга частина програми – клоуни відкрили для дітей свої кумедні валізи, та діти могли брати все, що заманеться, пробувати робити різні фокуси, трюки разом з клоунами. Третя частина програми – кожна дитина перед усіма виступила зі своїм фокусом. І це теж був дуже потужний момент, коли у кожної дитині була своя мить слави, уваги, любові. Це важливо для усіх дітей, а для дітей з ДБСТ особливо”, – підкреслює фахівчиня.

За її словами, Франц, який у минулому професійний актор, володіє акробатичними навичками, тому він допоміг дітям зробити якусь акробатичну фігуру: хтось зробив сальто, когось він на руці підняв до стелі. Кожна дитина зробила свій трюк, поширюючи сприйняття можливостей власного тіла. 

Подорож була організована таким чином, щоб оздоровити дітей – вони дихали гірським повітрям, відвідували басейн, в якому проводились активні ігри.

“Ми бачили, як хлопчик, у якого на початку подорожі були підняті плечі, наприкінці почав вільно рухатись, це дуже потужний маркер, бо дитина розслабилася всередині, вона відчула безпечний простір. Ця програма спрямована на те, щоб дитина відчула  стовідсотково безпечний простір для себе в усіх сенсах: безпечне місце для сну, безпечне місце для спілкування, де тебе чують і бачать, безпечне місце на дворі, безпечне місце в музеї, безпечне місце на горі, безпечне місце на різних атракціонах”, – підкреслює Влада.

Програма БО БФ “Глобаль2000 дітям України” “‎Відпочинок в Австрії” існує декілька років. Зазвичай у подорож до європейської країни команда «‎Глобаль» відправляла пацієнтів харківської дитячої лікарні N16. Цього року до Австрії поїхали також два дитячих будинки сімейного типу, діти з яких постраждали від агресії росії. Дітей супроводжували батьки-вихователі, лікарі та психологи.