Патронатна родина – краща альтернатива інтернатним закладам

В Україні прийнята концепція сімейної форми виховання та проводиться реформа інтернатної системи. Держава підтримує сім’ї, які створюють дитячі будинки сімейного типу (ДБСТ) або оформлюють патронат над дитиною.

Патронатна сім’я – тимчасова форма влаштування дитини, термін перебування в родині – три місяці. Коли є обставини, що обґрунтовують необхідність і доцільність перебування дитини в сім’ї на триваліший термін, орган опіки може його продовжити до шести місяців. На час дії воєнного стану строк перебування дитини у сім’ї патронатного вихователя визначає Служба у справах дітей з урахуванням обставин надзвичайного або воєнного стану.

Патронат вважається кращою альтернативою інтернатним закладам. Влаштування дітей у патронатні сім’ї дозволяє запобігти потраплянню дитини до інтернату. За даними Міністерства соціальної політики України, кожна третя дитина після патронату повертається до своїх батьків.

“Послуга патронату над дитиною передбачає надання тимчасового влаштування дитини та паралельно надання комплексу соціальних послуг дитині та її біологічній родині. В першу чергу, робота проводиться на мінімізацію та подолання батьками дитини складних життєвих обставин, тобто на покращення умов у родині для повернення дитини у сім’ю. Для цього в громаді працює міждисциплінарна команда. На кожен випадок (влаштовану дитину) в сім’ї патронатного вихователя утворюється нова міждисциплінарна команда. У залежності від випадку та потреб дитини, долучаються відповідні спеціалісти”, – розповідає Вікторія Тищенко, засновниця БФ “‎Волонтери: Дорослі-Дітям”.

У патронатні сім’ї можуть бути влаштовані:

☝ діти, які перебувають у складних життєвих обставинах;

☝ діти, які залишилися без батьківського піклування;

☝ діти, які перебували в інших формах сімейного виховання;

☝ малолітні/неповнолітні вагітні чи малолітні/неповнолітні породіллі з немовлям, які залишилися без батьківського піклування або перебувають у складних життєвих обставинах.

Передача дитини у патронат здійснюється за наказом служби у справах дітей. Рішення про влаштування до сім’ї патронатного вихователя приймає орган опіки та піклування, він укладає договір про патронат над дитиною на підставі таких документів:

✅ акта про покинуту чи знайдену дитину; дитину, яку батьки, інші родичі або законні представники відмовилися забрати з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров’я, у разі відсутності відомостей про місце перебування батьків/законних представників, а також наявності безпосередньої загрози життю чи здоров’ю дитини;

✅ рішення органу опіки та піклування про негайне відібрання дитини відповідно до акту проведення оцінки рівня безпеки дитини;

✅ акта про виявлення розлученої із сім’єю дитини, яка не є громадянином України;

✅ заяви/звернення про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя від батька або матері або обох батьків чи особи, яка є законним представником дитини, чи самої дитини, в якій зазначені складні життєві обставини, що підтверджують необхідність влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя.

Влаштування до сім’ї патронатного вихователя проводиться за згодою дитини, якщо вона досягла такого віку та розвитку, що може її висловити, окрім випадків визначених законодавством.

“Загальна кількість дітей, влаштованих до сім’ї патронатного вихователя, визначається наявністю умов для проживання, догляду, виховання та реабілітації кожної такої дитини, зазначених у договорі про умови запровадження патронату”, – відмічає Вікторія.

До початку запровадження воєнного стану до сім’ї патронатного вихователя могли бути одночасно влаштовані тільки діти, які виховувалися в одній сім’ї, або рідні брати та сестри, в тому числі брати та сестри вже попередньо влаштованих до сім’ї патронатного вихователя дітей. На період дії воєнного стану внесені зміни до Порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування, перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2021 № 893. До сім’ї патронатного вихователя за необхідності та за згодою патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які не є рідними братами та сестрами або такими, що виховувались в одній сім’ї. При цьому враховуються наявні житлові умови та згода патронатного вихователя. Чисельність влаштованих дітей, які не є членами однієї сім’ї, не може перевищувати п’яти осіб.

У Харківській області активно розвивається послуга патронату над дитиною. За даними президентки БФ “‎Волонтери: Дорослі-Дітям”, на сьогодні у регіоні діє понад 30 патронатних родин, Харківська область є лідером з сімейних форм влаштування дітей. Служби у справах дітей здійснюють консультування та добір кандидатів у патронатні вихователі.