Алалія. Що робити батькам, якщо у дитини затримка мовного розвитку

Дисфазія, або алалія – це затримка мовного розвитку дитини. За рівнем виразності відрізняють легку форму, вона характеризується незначними відхиленнями у розвитку мовлення, а також важку форму – дитина може не розмовляти до 12 років.

“Розвиток мовлення — це індивідуальний показник, і не всі батьки можуть вчасно побачити тривожний симптом у тому, що дитина не говорить, тоді як усе розуміє та нормально розвивається. А в найближчому оточенні завжди знайдеться «заспокійлива» історія про знайомого знайомих, котрий мовчав до 5 років, а потім заговорив. Тому деякі батьки надто пізно звертаються до лікування алалії. Вчасно помітити у дитини прояви алалії нескладно”, – розповідає Оксана Дуюн, психологиня проєкту #підтримка_ДБСТ.

Поради психолога. Батьки повинні:

✅ спостерігати за дитиною та стежити, щоб її мовленнєві вміння відповідали віку;

✅ забезпечити обстеження в отоларинголога, аби виключити вроджену туговухість;

✅ пройти з дитиною огляд у дитячого психотерапевта;

✅ пройти з дитиною огляд у невропатолога.

“Якщо виникають найменші підозри щодо відставання в розвитку, необхідно терміново звертатися до фахівців. Не варто панікувати, алалія, діагностика та лікування якої повинні проводитися комплексно, піддається корекції. Системність захворювання обумовлює системність підходу до його корекційної роботи”, – запевняє Оксана. 

Як поводяться діти з алалією, на що слід звернути увагу

Симптоми алалії залежать від форми захворювання, тому патологія вимагає індивідуального підбору методик корекції.

Моторна алалія. Симптоми:

✴ діти не говорять через невміння керувати мовними органами;

✴ дітям не вдаються мовні рухи, тому їх вимова невиразна, вони погано вимовляють звуки, говорять тихо;

✴ діти чудово розуміють, що їм кажуть інші.

Сенсомоторна алалія (це найважча форма). Симптоми 

✴ важке заїкання;

✴ груба затримка психомовного розвитку;

✴ розумова відсталість.

За словами фахівчині, якщо алалію не лікувати, наслідки будуть серйозними.

Явні ознаки алалії можна спостерігати з трирічного віку. Батькам треба звертати увагу на повну відсутність мови у два роки, в цьому випадку дитина потребує консультації логопеда. Симптоми алалії різняться за видами захворювання (неясне відтворення звуків, ехолалія, маленький словниковий запас, нерозуміння мови). У дитини з алалією необхідно перевірити фізичний слух. Також може знадобитися консультація невролога.

“Прогнози відновлення для моторної форми захворювання сприятливі. Результативність корекції при сенсорній і сенсорно-моторній формах залежить від ряду факторів: наявності супутніх патологій та психосоматичних розладів, характеру ураження мовленнєвого центру мозку”, – підкреслює Оксана.

Вона звернула увагу батьків на те, хто може поставити діагноз “алалія”. Діагностика захворювання – у компетенції дитячого невролога. Також може бути потрібна консультація дитячого психіатра. 

“Підтверджує діагноз не логопед, хоча симптомами алалії є відсутність або недорозвинення вимови. Над успішною корекцією завжди повинна працювати команда спеціалістів: невролог, дитячий психіатр, нейропсихолог, логопед-дефектолог. Склад команди може змінюватися в залежності від особливостей мовних порушень дитини”, – каже психологиня.

“Перед початком корекції мовлення обов’язково треба визначити характер мовного розладу. Зазвичай алалія пов’язана з різними факторами, серед яких: запалення та травми головного мозку, аліментарно-трофічні, метаболічні порушення у внутрішньоутробному та ранньому післяпологовому періоді розвитку дитини, трисомія по X-хромосомі. Тому навіть своєчасне лікування повністю патології не позбавить. Проте при індивідуальному підході до корекції можна досягти таких результатів лікування, що прояви стануть непомітними для оточення. Лікування алалії у грамотних фахівців дає змогу максимально компенсувати порушення вимови”, – впевнена Оксана.

Профілактика алалії у дітей полягає в забезпеченні сприятливих умов:

➡ під час вагітності

➡ тривалому грудному вигодовуванні

➡ ранньому фізичному розвитку

➡ своєчасній діагностиці вроджених патологій

➡ у комплексному розвитку дитини.
Проєкт втілюють два благодійних фонди — БО БО БФ “Глобаль2000 дітям України” та БО “БФ Волонтери: Дорослі-Дітям”.

Фото: pixabay.com