Повномасштабна війна має негативний вплив на стан дітей – і фізичний, і психічний. Особливо, коли внаслідок постійних обстрілів є ризики для життя. Як зрозуміти, що дитині потрібна допомога психолога, як проходять зустрічі з фахівцем, про це розповіла Влада Євсеєва, керівниця психологічної служби КНП Міська клінічна дитяча лікарня №16.
Коли варто звернутися до фахівця
✅ Дитина пережила насилля чи була її свідком
✅ Дитина завдає собі ушкодження
✅ Дитина знаходиться у стресовому навантаженні через травматичні події. Це може бути хвороба дитини або близької людини, смерть або невизначена втрата (людина зникла безвісти), втрата домашнього улюбленця, розлучення з друзями, шкільний булінг
✅ Проблеми у спілкуванні з підлітками, немає друзів
✅ З‘явилися проблеми у навчанні через брак уваги, складності з запам‘ятовуванням
✅ Раптова зміна в поведінці або цілком особистості: знижений інтерес до гри, спілкування, апатія, агресивність, плаксивість
✅ Дитина часто усамітнюється, не йде на контакт
✅ У дитини тривожні стани, страхи, які важко долати
✅ З‘явилися нервові тики (мимовільне скорочення м’язів, наприклад обличчя, шиї, рук тощо) або ж поведінкові ритуали
✅ Дитина регресувала у поведінці, немов би втратила навички, які вже мала
✅ Довготривалі істерики
За словами Влади, якщо у дитини з’явилися ці ознаки, треба знайти психолога та пройти курс сеансів.
Хто може звернутися
Звернутися до психолога за допомогою можуть батьки/опікуни. Згідно з українським законодавством, самостійно підліток може звернутися до фахівця з 14 років. Якщо дитина виявить таке бажання до цього віку, їй знадобиться згода батьків. Але існують анонімні кризові телефони довіри, куди дитина зможе звернутися у разі потреби.
“Буває, що до фахівця звертається хтось з родини з запитом попрацювати з дитиною. Якщо це підліток, то я дізнаюся, чи хоче він або ж вона звернутися до фахівця, чи мотивована, чи налаштована дитина хоча б на першу зустріч. Я попереджаю родину, що робота буде спільна. Мова йде про те, що приблизно на три-чотири зустрічі з дитиною, плануємо одну зустріч з батьками/опікунами. Такий формат роботи надає можливість опрацювати проблеми дитини, дещо трансформувати середовище, в якому вона чи він знаходяться для сталих позитивних усвідомлених всіма учасниками процесу змін”, – пояснює Влада.
Як проходять зустрічі
На першій зустрічі фахівець з’ясовує, на що скаржаться дитина, батьки.
“Під час бесіди прояснюємо, які саме проблеми має дитина, родина. За потреби використовую опитувальники, стимульний матеріал у вигляді карток з малюнками. Обов’язково розповідаю про правило конфіденційності. Далі визначаємо мету та складаємо план спільних дій. Перший контакт та попередня бесіда можуть відбутися у телефонному режимі або у форматі відеоконференції”, – зазначає Влада.
За її словами, онлайн зручно працювати з підлітками, але українські фахівці вже опанували онлайн формати ігрової терапії для роботи з молодшими дітьми.
Фахівець обираю потрібну методику для роботи, вона залежить від віку дитини та її потреб.
“З дітьми більшість часу я граю. Через гру та взаємодію відбувається і діагностування, і корекція, і психологічне навчання. З підлітками та батьками працюємо через бесіду. Матеріали, які допомагають досліджувати тему, можуть бути будь-які: картки, малюнки, книги, іграшки, пісок, пластичні матеріали, музичні інструменти”, – каже Влада.
Кількість зустрічей з психологом
Психологиня запевняє: однієї зустрічі може вистачити, якщо потрібна лише консультація
“Але може знадобиться більш тривала робота – п’ять, десять і більше сеансів. По ходу роботи радимося, робимо проміжну діагностику та разом визначаємо доцільність продовження роботи. Роботу вважаємо закінченою, коли є стала позитивна динаміка щодо зміни симптомів”, – підкреслює Влада.
Важливо
Отримати послуги з охорони психічного здоровʼя українці можуть безоплатно за програмою медичних гарантій. Щоби звернутися до психолога чи психіатра, направлення не потрібне. Батькам потрібно знайти найближчий медзаклад, де працює потрібний спеціаліст, записатися на прийом можна через контакт-центр Національної служби здоровʼя України за номером телефона 16-77.