Почуття провини у батьків

Минулого разу керівниця психологічної служби 16-ї дитячої лікарні Влада Євсєєва поділилася рецептами швидкої допомоги при закипанні. Настав час поговорити про почуття провини, яке супроводжує емоційні зриви.

Ви закипаєте, а вина шепоче: «Ти погана мама, якщо сердишся на дитину». Або так: “Ти жахливий батько, якщо дозволив собі погані думки про дитину”.

У момент зриву вина впивається у вас: “Ну, ось, знову ти зірвався”. А потім гризе: «Все-таки ти поганий батько».

Вина буває психологічна та моральна.

Трапляється, що почуття провини переходить будь-яку міру, займає багато думок, виснажує, пригнічує і забирає життєву енергію. Таку провину можна назвати психологічною.

Ідеальними батьками не народжуються і ними не стають. Часто саме бажання бути бездоганним створює живильне середовище для розмноження мікробів психологічної провини.

«Спроба бути ідеальним у всьому вбиває кохання. Ідеальність неспроможна пояснити людську природу». Ці слова письменниці Меріон Вудман – для люблячих батьків.

Моральна вина пов’язана з порушенням певних принципів та норм. Її можна подолати шляхом каяття та виправлення ситуації чи зменшення наслідків. Наприклад, Ванечка ненавмисно кинув котлету на підлогу. Мама накричала на дитину. Дитина розплакалася.

Якщо накричали, видихайте і не затягуйте з вибаченнями. Досить і простого «вибач» для початку. Виправити ситуацію мама може тим, що намагатиметься заспокоїти дитину, обійме та відновить контакт.

Почуття провини саме собою вказує на те, що ви є відповідальною людиною. А це, як ви розумієте, чудова якість для батьків. Дорослі протягом дня приймають безліч рішень. Серед них – таке життя – є багато невірних. Почуття провини завжди буде супроводжувати нас – це зворотний бік відповідальності. Тандем провини та відповідальності можна назвати совістю. Совість – навігатор, інструмент люблячих батьків.